Belangstelling
Er zijn verschillende redenen waarom mensen imker worden.
De belangstelling kan gewekt worden op een open imkerij dag, contact met een imker in de buurt, een voordracht of literatuur over bijen.
Ook het begaan zijn met de natuur als geheel is een goede reden.
Om te weten of het omgaan met bijen ook echt iets voor je is kun je contact zoeken met een imker in de buurt en vragen of je af en toe eens mee mag kijken, wanneer er iets in zijn volken moet gebeuren.
Door middel van literatuur over bijen en via internet krijg je meer inzicht in wat je als imker te wachten staat.
Het volgen van cursussen
Sommige bijenhouders verenigingen verzorgen kennismakingcursussen, die een goed beeld geven over wat bijenhouden allemaal inhoud.
Is de belangstelling om verder te gaan dan nog steeds aanwezig, volg dan een basiscursus, waar naast theorie ook alle praktijkhandelingen aan de orde komen. Deze cursussen worden verzorgd door gecertificeerde leerkrachten die opgeleid en bijgeschoold worden door de overkoepelende bijenhouders organisaties.
Begeleiding.
Om als beginnend imker grote teleurstellingen te voorkomen is het belangrijk om terug te kunnen vallen op een ervaren imker.
Om bij te blijven is aansluiting bij een plaatselijke bijenhoudersvereniging een must, want door kennisuitwisseling leer je het meest. De overkoepelende bijenhoudersbonden geven onder andere een maandblad uit en organiseren studiedagen die zeer leerzaam zijn.
Biodiversiteit
Imker zijn is een prachtige hobby, die verder gaat dan het houden van bijen. Het verbeteren van de biodiversiteit staat bij elke imker hoog in het vaandel.
Ook het belang van wilde (solitaire) bijen wordt door de imkerij onderkend en ondersteund door insectenhotels te plaatsen.
Waar plaats ik mijn bijenvolken?
Als je aan huis geen bijenvolken kan plaatsen in verband met mogelijke overlast (APV gemeente) zijn daar alternatieven voor.
Een aantal verenigingen beschikt over een eigen bijenstand waar deze leden terecht kunnen. Je kan zelf ook op zoek gaan naar een geschikte standplaats op een volkstuin bij een instelling , een boer , tuinder of een boomkweker.
Gemeenten en natuurverenigingen zijn dikwijls ook bereid om mee te werken.
Auteur: Bert Opsteeg