Ik kan me voorstellen dat bij het lezen van de titel de eerste reacties zijn, wat hebben wespen met honingbijen te maken, wespen zijn alleen maar lastige beestjes, die op alles afkomen wat eetbaar is en gemeen kunnen steken.
De reden dat in deze artikelenreeks over honingbijen aandacht wordt besteed aan wespen is op de eerste plaats vanwege de verwarring die er tussen deze twee insecten bestaat.
Wespen worden vaak voor honingbijen aangezien en dat vinden wij imkers niet leuk. Daarnaast kunnen ook honingbijen flink last hebben van dit insect.
Een aantal uiterlijke verschillen zijn:
Wespen zijn in tegenstelling tot honingbijen nauwelijks behaard, zijn slanker en hebben duidelijke gele streepjes op het achterlijf.
In Nederland komen ook enkele grote wespensoorten voor, de Europese en de Aziatische hoornaar. Deze laatste is sinds twee jaar geleden in ons land waargenomen en is zeer schadelijk voor onze honingbijen.
Ze bouwen hun nesten in hoge bomen waardoor ze moeilijk te bereiken zijn, want volgens de wet moeten ze bestreden worden.
De wespensteek:
De angel van een wesp heeft in tegenstelling tot de honingbij geen weerhaakjes en kan deze dan ook terugtrekken uit onze huid en kan later opnieuw steken. Het gif is ook anders van samenstelling dan bij de honingbij, met als gevolg dat je anders kan reageren.
De nestbouw:
Wespen bouwen hun nest van plantaardige vezels , die ze van schuttingplanken en rietstengel afknagen en tot een soort papier kauwen. In tegenstelling tot honingbijen bouwen ze een aantal raten verticaal boven elkaar in de vorm van een bol. De raten worden alleen aan de onderkant bebroed.
De voedselvoorziening:
Wespen voeren hun larven hoofdzakelijk met dierlijk voedsel, zoals vliegen, rupsen en zelfs bijen. Zelf eten ze vooral zoetstof , die ze vinden op rijpe vruchten en zoete drankjes.
Vandaar dat ze ook afkomen op afvalbakken met lege blikjes en flesjes.
Ook onze honingbijen kunnen er veel last van hebben als ze in augustus/ september het wintervoer krijgen. Door de vliegopeningen van de kasten te verkleinen kunnen de wachtbijen de toegang tot de kast beter verdedigen.
De levenscyclus:
In de nazomer worden in het nest mannetjes en koninginnen geboren. Na de bevruchting van de koninginnen zoeken die een schuilplaats om de winterslaap door te brengen. Het oude nest sterft in de herfst geheel uit.
In het voorjaar komen de koninginnen weer te voorschijn, gaan een nestje bouwen en verzorgen het eerste broed zelf , totdat er voldoende werksters zijn om deze taak over te nemen.
Overlast:
Wespennesten kunnen soms zoveel overlast veroorzaken dat ingrijpen noodzakelijk is. Er zijn gespecialiseerde bedrijven die dit op een veilige en verantwoorde manier doen.
Auteur Bert Opsteeg